Lité podlahy
Lité nebo anhydritové podlahy se kromě průmyslových objektů a kanceláří začínají využívat už i v bytech a rodinných domech. Jejich výhodou je, že jsou rychle hotové a už druhý den po nich můžete chodit. Výsledkem je rovná podlaha, na kterou lze hned pokládat dlažbu, plovoucí podlahu nebo koberec.
Na rozdíl od klasické betonové podlahy / stěrky se litá podlaha aplikuje ve velmi tekutém stavu. Má však výhodu v tom, že na stavbě je daleko méně prachu a po podlaze lze už většinou druhý den chodit.
V naší nabídce najdete tři základní druhy litých podklah
> Anhydritové lité podlahy
> Cementové lité podlahy
> Nivelační lité podlahy
Pozor na podlahovku
Anhydrit tvoří s vodou, pískem a přísadami vysoce tekutou hmotu, která po položení tvrdne tak rychle, že lze po ní chodit už po 24 hodinách a plně ji lze zatížit po čtyřech či pěti dnech.
Anhydritový potěr je po vytvrdnutí naprosto hladký, netvoří se v něm žádné trhliny, ani se nedeformuje do miskovitého tvaru, podlaha se v tekutém stavu vyrovná sama.
Mezi další přednosti anhydritu patří možnost pokládky velké plochy bez dilatačních spár. Tekutý anhydritový potěr zaručuje po dobu své zpracovatelnosti (minimálně tři hodiny) snadné, hospodárné a velmi rychlé položení.
"Velkým problémem je nedodržení technologických předpisů, které se objevuje často u staveb svépomocí. Na rozdíl od betonu je samonivelační sádrová podlaha tekutá jako voda a kvůli tomu vznikají problémy při aplikaci. V každém případě je třeba konzultovat záměr zejména s topenáři v případě podlahového topení."
Výsledkem je absolutně rovná plocha, kterou můžete, ale nemusíte vyrovnávat drahými samonivelačními stěrkami. Díky tomu je možné na ni přímo pokládat jak dlažbu, tak i plovoucí podlahu nebo koberec.
Nejen jako podklad
Sádra jako základ podlahových hmot se uplatňuje nejen jako podkladová plocha pro další podlahové materiály, ale i jako finální povrch. Přestože většina lidí stále dává přednost klasickým podlahovým krytinám, jako je dřevo, dlažby, koberec či PVC, v poslední době ale i "malí" stavebníci objevují kouzlo lité podlahy.
Samonivelační anhydritová směs představuje novou generaci podlahových hmot pro vnitřní použití v novostavbách i v rekonstruovaných budovách. Uplatní se i jako finální podlaha - dodávka materiálu a jeho položení tvoří jediný technologický celek.
Tyto podlahy se dříve využívaly hlavně v průmyslových objektech nebo obchodních prostorách. Jejich přednosti však oslovily i architekty, kteří se zabývají projektováním rodinných domů, a tak se již běžně používají i v rodinných domech.
Směsi lze barevně tónovat tak, aby byly pro oko příjemnější. Nelákají jen atypickým konečným vzhledem, ale i tím, že jsou ideálním materiálem například pro podlahové vytápění.
Na základový beton se nanáší v pětimilimetrové tloušťce a po zatvrdnutí vypadá jako kamenná bezespárová podlaha. Pohledovou stěrku lze probarvovat na libovolnou barvu nebo upravovat formou speciálních hladicích technik, maleb, vkládáním obrazců nebo i pískováním.
Povrchovou úpravu tvoří přebroušení - zaleštění a olejování speciálním olejem s obsahem vosků. U podlah je navíc možné lakování bezředidlovými pryskyřicemi. Vzhled je vždy sametově matný, odolný vrypům a má vodoodpudivé vlastnosti.